Lakros, původem indiánský sport, který se stal v posledních desetiletích stále více populární po celém světě, si získává širokou základnu fanoušků a hráčů. I když má kořeny v Severní Americe, kde je stále nejrozšířenější, jeho popularita se díky mezinárodním turnajům, ligám a rozvoji sportovní infrastruktury šíří i do dalších částí světa, včetně Evropy, Asie a Oceánie. Tento dynamický a fyzicky náročný sport, kombinující rychlost, taktiku a techniku, dnes láká nejen profesionální sportovce, ale i širokou veřejnost, která si jej oblíbila pro jeho jedinečné vlastnosti.
Mezinárodní akce a mistrovství světa
Jednou z největších a nejprestižnějších akcí v kalendáři lakrosu je Mistrovství světa v lakrosu (World Lacrosse Championship), které se koná každé čtyři roky. Tato akce přitahuje nejlepší týmy z celého světa a je vrcholnou soutěží v tomto sportu. První Mistrovství světa v lakrosu bylo pořádáno v roce 1967, kdy se na turnaji představily týmy z Kanady, USA, Austrálie a Anglie. Dnes se na MS účastní více než 40 zemí, přičemž dominantními týmy jsou tradičně Kanada a Spojené státy, ale stále více se daří týmům z Evropy, Asie i dalších kontinentů.
Další významnou akcí pro mladší generace je Mistrovství světa juniorů v lakrosu (World Junior Lacrosse Championship). Tato soutěž, která byla poprvé uspořádána v roce 2003, je příležitostí pro mladé hráče ukázat svůj talent a snahu dostat se na vrchol tohoto sportu. V roce 2019 se konalo v Kanadě a účastnilo se ho 12 týmů, přičemž Kanada a USA opět dominovaly, ale byly i vidět pokroky u dalších zemí, jako je Irsko či Švédsko.
Lakros v České republice
I když Česká republika není jednou z kolébek lakrosu, sport se v posledních letech v této zemi těší rostoucí popularitě. V Čechách existuje několik lakrosových klubů, které pořádají národní ligy a turnaje. Významným momentem pro český lakros je pořádání Memoriálu Aleše Hřebeského, což je prestižní turnaj, který se každoročně koná v Praze. Tento turnaj je věnován památce Aleše Hřebeského, českého lakrosového reprezentanta, který tragicky zesnul v roce 2007. Turnaj přitahuje týmy z celého světa a slouží jako skvělá příležitost pro české hráče a kluby se poměřit s mezinárodní konkurencí. Memoriál se stal důležitým bodem na evropské lakrosové mapě a přispěl k rozvoji tohoto sportu v Čechách.
V České republice, kde lakros v posledních letech roste na popularitě, se pravidelně pořádají také další soutěže, jako je Mistrovství ČR v lakrosu. Česká lakrosová reprezentace se pravidelně účastní i mezinárodních turnajů a mistrovství, například Evropského poháru v lakrosu, kde český tým bojuje s nejlepšími evropskými celky.
Mezinárodní rozměr lakrosu
I když má lakros nejdelší tradici v Severní Americe, kde je považován za národní sport, jeho obliba roste i v dalších zemích. Kanada a Spojené státy americké jsou stále lídry v tomto sportu, s velkým množstvím profesionálních lig, školních soutěží a univerzitních týmů. V USA se například hraje velmi populární NCAA lacrosse, což je vysokoškolská liga, která přitahuje tisíce mladých talentů. V Kanadě je lakros tradičním sportem a významně se podílí na rozvoji mladých hráčů.
Mimo Severní Ameriku získává lakros na popularitě i v Evropě, přičemž Anglie, Švédsko, Německo a Česká republika patří k zemím, kde je tento sport stále populárnější. Anglie má dlouhou tradici v lakrosu a je jednou z evropských velmocí tohoto sportu. Švédsko a Německo se v posledních letech stále více profilují jako silné týmy na evropských turnajích. V Asii se pak lakros rozvíjí v zemích jako Japonsko, kde jsou místní týmy čím dál silnější a organizují se i národní ligy.
Lakros se také dostává do Austrálie, kde vznikají nové kluby a soutěže, a to nejen pro dospělé, ale i pro děti a mládež. Tento trend naznačuje, že lakros může mít velkou budoucnost i v jiných regionech světa.